Bilgi Bankası

/Bilgi Bankası
Bilgi Bankası2019-02-15T15:30:36+00:00

Plastik Palet İçin Hammadde Seçenekleri

Plastik Palet üretiminde farklı çeşitlerde hammadde ile üretim yapmak mümkündür. Bunlar Yüksek yoğunluklu polietilen (HDPE) ve Polipropilendir (PP). Bu hammaddeler yüksek ısıda eriyik hale geçerek, enjeksiyon kalıplar ve makineler aracılığı ile şekillendirilmektedir. Hammadde seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. Eğer gıdaya direk temas edecek bir taşıma yapılacak ise, %100 orijinal HDPE hammadden üretilmesi daha uygundur. Eğer kullanıcı, paleti soğuk hava depolarında kullanacak ise,paletin  yine %100 orijinal HDPE’den üretilmesi uygundur. Bu şekilde paletler soğuktan etkilenmeyecek ve her hangi bir darbe anında da kırılmayacaktır. Eğer, paletler geri dönüşümlü HDPE plastikten üretilir ise, taşıma kapasiteleri aynı kalmakla birlikte, çarpmaya dayanımı orijinal hammaddeden biraz daha az olacaktır. Geri dönüşümlü PP hammaddeden üretilen paletlerde, fiyat kazanımı sağlanacaktır.

Plastik Enjeksiyon Teknolojisi

Plastik enjeksiyon bir imalat yöntemidir. Bu yöntem, yüksek ısıda  eritilmiş plastik hammaddenin bir kalıp içine enjekte edilerek şekillendirilmesi ve soğutularak kalıptan çıkarılmasını içermektedir. Bu metot ile en küçük parçalardan, büyük bahçe mobilyalarına kadar çok çeşitli ebat ve kategorilerde plastik parçalar üretilebilir. En yaygın imalat yöntemlerinden biridir. İşlemin gerçekleştirildiği makineye plastik enjeksiyon makinesi denir.  Çeşitli boy ve ebatlarda kalıplarla şekillenme gerçekleştirilir.

Plastiklerin Üzerinde Yer Alan 1, 3 ve 7 Numaraları

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği’nde yer alan bu rakamlardan 1 polietilen teraftalat (PET), 3 polivinil klorürü (PVC), 7 ise polikarbonu da içeren numaralandırılmamış diğer ambalaj malzemelerini ifade etmektedir. Ambalajın, geri toplama sürecinde kolay ayırt edilmesi ve ambalaj materyali konusunda tüketicinin bilgilendirilmesi amacı ile gönüllü olarak yazılmaktadır. Bu rakamların, ambalajların sağlık açısından güvenilirliği ile ilişkisi bulunmamaktadır.

Plastik Geri Dönüşümü

Plastik malzemeler, günlük yaşamımızın bir çok alanında kullanılmaktadır. Bazı plastikten yapılmış nesneler, uzun süre kullanılmak üzere üretilir. Çok büyük bir bölümüyse kısa süreli kullanım için tasarlanıp üretilir. (Alışveriş poşetleri, şişeler ve kaplar gibi.) Plastik, doğada yüzyıllarca bozulmadan kalabilmektedir. Günümüzde çevremizde ve dünyanın en uzak köşelerinde bile plastik atıklar bulunmaktadır. Oysa plastik, geri kazanılabilen bir maddedir. Plastiğin geri dönüştürülmesiyle; hammadde kaynaklarını korumuş, üretimde enerji tüketimini azaltmış, depolama alanlarının ömrünü uzatmış, yeni iş alanları oluşturmuş ve atıkların enerjiye dönüşümünü sağlamış oluyoruz.